Skočiť na obsah

Predsedovia najvyšších súdov Českej a Slovenskej republiky, Petr Angyalossy a Ján Šikuta, sa dnes v Brne dohodli na pokračujúcej čo najužšej spolupráci

58070 Zobraziť fotogalériu

Brno, 16. júna 2021 – Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Ján Šikuta zavítal dnes na pracovnú návštevu českého Najvyššieho súdu v Brne, aby tak oplatil jeho predsedovi Petrovi Angyalossymu vlaňajšiu návštevu v Bratislave. Pre predsedu Najvyššieho súdu Českej republiky to bola prvá takáto významná návšteva od jeho vymenovania do funkcie 20. mája 2020. Pre pandémiu COVID-19 museli totiž v uplynulých viac ako 12 mesiacoch všetky naplánované akcie tohto druhu presunúť na neskôr. Zaujímavosťou je, že obaja predsedovia najvyšších súdov boli do funkcie vlani menovaní v rovnaký deň. Na rokovaní o aktuálnych otázkach v súdnictve sa zúčastnil aj podpredseda Najvyššieho súdu Českej republiky Petr Šuk.

Slovenská justícia sa po vražde novinára a jeho snúbenice, ako aj po zverejnení trestných káuz ľudí zo štátnych inštitúcií usiluje o vrátenie dôveryhodnosti. „Vrátiť ľuďom dôveru v justíciu je beh na dlhé trate, no ja som vytrvalý bežec,“ reagoval predseda Najvyššieho súdu SR (NS SR) Ján Šikuta. Aj pre český Najvyšší súd je posilnenie dôvery v justíciu jednou z hlavných priorít. „Bohužiaľ, dlhoročnú snahu môžu narušiť aj opakované populistické snahy niektorých politikov označovať sudcov za privilegovanú príjmovú skupinu, ktorej je potrebné siahnuť na platy. V spoločnosti to vzbudzuje antipatie a podsúva verejnosti neprávom dojem, že počas krízy na sudcov ostatní občania doplácajú. Skutočnosť je ale úplne iná, pretože výška platov sudcov sa priamo odvíja od ekonomickej situácie v národnom hospodárstve a je pevne viazaná na priemerné mzdy v spoločnosti. Ak platy stagnujú všetkým, potom sú automaticky zmrazené aj sudcom,“ vysvetlil predseda českého súdu Petr Angyalossy.

Medzi aktuálne témy na Slovensku patrí zmena súdnej mapy či vznik Najvyššieho správneho súdu SR (NSS SR). Najvyšší súd tak v týchto týždňoch rieši presun svojej správnej agendy na novovzniknutý NSS SR, ktorý od 1. augusta 2021 definitívne preberie činnosť správneho kolégia NS SR. Aj toto boli témy, o ktorých dnes predsedovia oboch súdov hovorili.

Zároveň majú záujem obnoviť úzku spoluprácu sudcov z jednotlivých svojich kolégií. Trestné i občianskoprávne kolégium sa až do momentu, keď nám do životov zasiahla pandémia, každoročne pravidelne stretávali na pracovných výjazdových zasadnutiach. Pokračovanie tejto tradície predsedovia jednoznačne podporili.

Zdroj: Najvyšśí súd Českej republiky

Skočiť na navigáciu